Oceľové bezšvíkové rúry: vlastnosti a aplikácie

Okrúhle oceľové rúry sú typom kovových výrobkov okrúhleho prierezu s valcovým dutým tvarom a jednotným priemerom vo vnútri aj vonku. Takéto výrobky sa vyrábajú z vysokokvalitnej uhlíkovej alebo legovanej ocele valcovaním za studena alebo za tepla. Tento typ ocele je možné vyrábať aj kovaním, lisovaním a ťahaním.

Na získanie superpevných produktov sa používa dvojité valcovanie. Bezšvíkové rúry sa valcujú za tepla a nechajú sa vychladnúť. Potom sa znova valcujú, aby sa produkt spevnil.

Rúry valcované za studena majú vysokú schopnosť ohýbania a sú považované za drahšie a kvalitnejšie. "Studená" metóda výroby bezšvíkových oceľových rúr zahŕňa spracovanie kovových objímok získaných valcovaním za tepla. Objímka je mnohokrát stlačená medzi valcami, aby získala potrebné parametre. Cyklus je vratný. Táto metóda vyžaduje viac času a energie, ale výrobok je hladký, lesklý, bez jamiek a prasklín.

Rozdiel medzi bezšvíkovou rúrou je v jej technologických charakteristikách, pretože má dokonale "čistý" povrch kvôli absencii zvarových švov a spojov. To určuje štrukturálnu integritu a pevnosť produktu a poskytuje množstvo prevádzkových výhod potrubia.

Oblasti použitia bezšvíkových oceľových rúr

Použitie rúr je pomerne rozsiahle. To je odôvodnené trvanlivosťou a odolnosťou rúrok proti opotrebovaniu v rôznych podmienkach. A pozinkované výrobky vôbec nehrdzavejú, takže sú ideálne do vlhkého prostredia.

Kruhové rúry sú tiež žiadané v železničnom a leteckom priemysle, v plynárenskom sektore, v kanalizačných/vodovodných systémoch a v obrannom priemysle. Bezšvíkové rúry sa používajú v hydraulických systémoch, tepelných elektrárňach, rafinérii ropy a chemickom priemysle, komunálnych službách atď.

Klasifikácia kruhových oceľových rúr

Pokiaľ ide o veľkosti, vyrábajú rúry s malým priemerom - do 114 mm; stredná - 114-480 mm; a veľké - viac ako 480 mm. Rúry sa tiež delia do kvalitatívnych skupín: s normovanými mechanickými vlastnosťami, s normovaným chemickým zložením, normovaným chemickým zložením a mechanickými vlastnosťami, ako aj podľa hodnoty hydraulického a skúšobného tlaku.

Triedy presnosti sa delia na rúry so zrezanými koncami a bez otrepov a rúry bez otrepov a s ostrinami.

Výhody bezšvíkových oceľových rúr sú odolnosť voči veľkému zaťaženiu a teplotným zmenám, zachovanie vlastností pod vplyvom vlhkosti a agresívnych chemikálií, tesnosť vďaka absencii spojov atď.

Silné bezšvíkové oceľové rúry výrazne odľahčia hmotnosť rôznych konštrukčných prvkov, ktoré nie sú v spoľahlivosti horšie ako neduté výrobky, takže v mnohých prípadoch ide o správne riešenie.

Publikované: 10. 05. 2024

Kategória: Stavba a rekonštrukcia

Autor: Eliška Hanzlová