Zvýšená obava o kontamináciu vody baktériami Legionella je po lockdowne oprávnená

Väčšina hotelov a penziónov bola dlhodobo uzavretá, a preto je viac než nutné kvôli baktériám Legionella odpustiť vodu, predtým než vôbec prebehne znovuotvorenie. Vo veľmi malom množstve sa baktéria vyskytuje vo vode bežne, problém nastáva až vo chvíli, keď je schopná sa množiť. Spoločnosti, zaisťujúce distribúciu pitnej vody, dbajú na jej kvalitu a samozrejme ju monitorujú, ku kontaminácii preto dochádza zriedka, spravidla pri havárii. Skutočné problémy nastávajú až v budovách, kde má voda k množeniu baktérií oveľa lepšie podmienky. Pre množenie sa baktérie je zásadná teplota vody, ideálne v rozmedzí 20 – 45°C. Pretože Legionella rastie a množí sa hlavne v stojatej vode, je ideálne zaistiť, aby voda v potrubí nestála. „Štandardne preto programujeme všetkým svojím batériám možnosť tzv. automatického hygienického preplachu. V prípade každej batérie je možné nastaviť čas spustenia hygienického preplachu od posledného použitia výrobku od 6 do 168 hodín. Nastaviteľná je aj doba trvania preplachu, od 30 sekúnd do 5 minút,“ vysvetľuje Pavel Rybka zo spoločnosti Sanela, ktorá vyrába sanitárnu techniku.

V roku 1976 spôsobil rod baktérií Legionella vplyvom nečistenej klimatizácie hromadnú nákazu na zraze vyslúžilých legionárov vo Filadelfii. Tieto baktérie žijú vo vode a do tela človeka sa dostávajú predovšetkým dýchaním vzduchu, ktorý ich obsahuje v drobných kvapôčkach vody (aerosól). Spôsobujú tzv. legionárske ochorenie. Ide o závažnú pľúcnu chorobu, ktorá sa lieči antibiotikami. Aerosól sa môže vytvárať v sprchách, zvlhčovačoch vzduchu, klimatizáciách, v menšej miere ale aj v prostredí kohútikov umývadiel a kuchynských drezov či na toaletách.

Pre nákazu legionelózou je rozhodujúca odolnosť človeka, jeho životospráva, liečba chorôb a predispozičné faktory, ako napr. syndróm AIDS, nádory, v menšej miere diabetes či fajčenie, pričom väčšiu náchylnosť k tomuto ochoreniu majú práve muži. Na verejných priestoroch, ale aj v bytových a rodinných domoch, je preto potrebné dbať na dobrú kvalitu vody.

Publikované: 18. 08. 2021

Kategória: Praktické tipy

Autor: Barbora Křivánek