Ako začať so šitím?

Chcete sa naučiť šiť, ale neviete ako na to? Čím začať, čo naopak zatiaľ ani neskúšať, čo je potrebné na začiatku a aké úskalia vás čakajú?

Pre začiatočníkov

Šitie je krásny a praktický koníček, ktorý slávi veľký návrat. Naše mamičky a babičky pri strojoch presedeli veľa času, aj keď skôr z nutnosti než preto, že by ich to extrémne bavilo. Bola jednoducho taká doba a ušiť sebe alebo deťom niečo na seba bolo jednoduchšie, než sa snažiť to zohnať v obchodoch. Keď potom začali byť nákupné centrá plné tovaru a obrovského množstva oblečenia, na šijacie stroje sme na chvíľu tak trochu zabudli. Teraz sa však vracia na výslnie a šitie sa radí medzi čoraz obľúbenejšie domáce činnosti. Už nie preto, že je to potrebné, ale preto, že nás to baví. Pre začiatočníka však môžu byť prvé krôčiky predsa len trochu zložité, je ale potrebné nikam sa neponáhľať. Trpezlivosť a odhodlanie budete potrebovať rovnako ako dobrý šijací stroj. Pre začiatočníkov sú skvelé modely šijacích strojov Brother, ktoré nie sú na ovládanie nijako zložité. Máte stroj, chuť i čas, čo ďalej?

Začnite pomaly

Tak, ako v športe platí príslovie o prepálenom začiatku, je to rovnaké aj pri šití. Nechcite všetko zvládnuť hneď v priebehu pár hodín, dajte si čas na zoznámenie sa so strojom a základmi. V dnešnej dobe je naozaj veľa informácií ľahko dostupných na internete, a to vrátane rôznych videí a postupov. Bez tréningu a skúšania sa ale nezaobídete. Vrhnúť sa hneď na overlock a zložité modely z pletenín či úpletov je cesta, ako hneď na začiatku sklamať samu seba. Vyberte si niečo jednoduché a ideálne tak, aby to robilo radosť vám. Napríklad plátenú tašku na nákupy alebo povlak na obľúbený vankúšik. Rovné strihy a teda aj rovné švy vám pomôžu získať istotu v ovládaní stroja i citlivosť v rukách. Pokračovať môžete jednoduchou sukňou alebo voľnými nohavicami na gumu. Pomaly potom skúšajte ďalšie veci a zložitejšie strihy, ktoré vyžadujú už určitú skúsenosť. Keď to bude možné, môžete zájsť aj na nejaký kurz alebo aspoň skúsiť online prednášku. Aj pri šití je potrebné sa stále učiť a zlepšovať, aby ste si mohli sami vyrobiť oblečenie presne podľa svojich predstáv.

Publikované: 14. 03. 2021

Kategória: Praktické tipy

Autor: Barbora Křivánek