Ako správne sušiť bielizeň? Sušička nie je vždy riešenie

Domáce práce si máme tendenciu čo najviac uľahčovať. Aj preto kupujeme nejeden domáci spotrebič v podobe umývačky, sušičky alebo ďalšieho, čo nám sľubuje ono zjednodušenie. Lenže je pravdou, že nie vždy takúto vymoženosť využijeme. Napríklad taká sušička je veľmi špekulatívna vec – jej zlé použitie môže viesť k zničeniu oblečenia. K takémuto scenáru dochádza aj v prípade, že nesledujeme symboly na štítku a do sušičky dáme aj to, čo tam reálne nepatrí. Ak ste však zo starej školy alebo len chcete predchádzať zničenému kúsku oblečenia, poďme si prezradiť, ako správne sušiť bielizeň.

Rešpektujte niekoľko zásad

Predtým, než mokré oblečenie umiestnite na sušiak na bielizeň, majte na pamäti niekoľko zásad. Predovšetkým neprepĺňajte šnúru a bielizeň sa snažte rovnomerne rozprestrieť. Pred zavesením bielizeň pretrepte, aby sa vyrovnala. V najlepšom prípade tiež obráťte vrecká teplákov alebo nohavíc, aby uschli rýchlejšie. Na bielizeň potom nezabudnite. Veľmi často sa stáva to, že oblečenie preschne. Zo sušiaku ho vyťahujeme vo chvíli, keď už nevykazuje žiadnu vlhkosť, avšak nenechávame ho tam „radšej” o týždeň dlhšie.

Kde bielizeň sušíme?

Všeobecne platí, že najlepšie sa bielizeň suší na čerstvom vzduchu. Nie každý však má k dispozícii záhradu alebo balkón či lodžiu. A tak nezostáva nič iné, než sušiť v interiéri. Pokiaľ sa k tomuto kroku pristupuje, hľadajte miestnosť, ktorá je dobre vetraná. V najlepšom prípade by sa mal sušiak nachádzať blízko okna, ale zase si dajte pozor, aby nebol príliš blízko kúrenia. Bielizeň sa nesuší ani v kúpeľni, kde sa drží vlhkosť, čo by nám mohlo zásadne predĺžiť dobu sušenia, navyše by sa v oblečení mohla zakotviť pleseň.

Vešiame bielizeň bez záhybov

Tým, že budete vešať bielizeň na sušiak si môžete uľahčiť aj prácu pri žehlení. Je však dôležité ono pretrepávanie, kedy sa v oblečení stratia všetky záhyby. Pokiaľ vešíte bielizeň bez záhybov, žehlenie často ani nebude potrebné. Len sa teda vyhnite štipcom. Pokiaľ nie sú potrebné, zbytočne ich na oblečenie nedávajte. Vyhnete sa tomu, že by na vyschnutom oblečení nechali stopy.

Publikované: 01. 11. 2022

Kategória: Praktické tipy

Autor: Barbora Křivánek