Útulná záhrada: Ako na to?

Záhrada je útočiskom, do ktorého sa môžete uchýliť pred slnkom alebo po práci. Ide o miesto určené na relax. Aj preto sa vo svojej záhrade musíte cítiť príjemne. Ako si ju teda zútulniť?

Upravte terén podľa predstáv

Vyhovuje vám kopcovitý terén alebo skôr uprednostňujete rovnú zem? Terénne úpravy vyriešte ako prvé. A pokiaľ neviete ako, poraďte sa s odborníkom - záhradným architektom, ktorý vám zaručene poskytne užitočné tipy.

Vyberte si štýl, ktorý vám vyhovuje

Niekto obľubuje romantické záhrady, ktoré sú zaplavené kvetmi, iný dáva prednosť upravenému trávniku, niekoľkým rastlinkám a zastrihnutým kríkom. Záhrada môže byť útulná v oboch prípadoch.

Odpočinková zóna

Nezabudnite ani na zónu určenú na relax. Do tej patrí záhradný nábytok, tienenie a osvetlenie. Drevený nábytok vdýchne záhrade autentickosť. Mnoho domácností volí ratan, ktorý pôsobí originálne a dobre odoláva vplyvom počasia. Alternatívou je plastový záhradný nábytok, ktorý je cenovo dostupnejší. K posedeniu umiestnite aj gril. Do stodoly alebo garáže schovajte drevené brikety. Brikety potom iba vytiahnete a rozpálite pomocou podpaľača a môžete na nich pripravovať chutné pokrmy pre celú rodinku.

Dekorácie vnesú do záhrady ducha

Pri zariaďovaní záhrady myslite na dekorácie. Pokojne popustite uzdu fantázii a svojim predstavám. Dekorácie záhradu zútulnia a stanú sa vaším osobným podpisom. Na stenu si môžete zavesiť obrazy, šálky s rustikálnym vzorom, tanieriky, sošky alebo sviečky. Zaujímavé kúsky môžete vytvoriť aj pomocou kvetov. Zasadiť si rastlinky do šuplíkov od starej už dávno nepoužívanej drevenej komody alebo si vytvoriť obrovský kvetináč z kmeňa stromu. Dekorácie si vytvoríte aj zavesením záhradného náradia, ktoré používal napríklad váš starý otec vo svojich najlepších rokoch, na stenu. Obmedzenia vám skutočne kladie iba vaša predstavivosť. Ako ste si svoju záhradu zútulnili vy?

Publikované: 17. 08. 2020

Kategória: Záhrada

Autor: Barbora Křivánek