PIR dosky: Konečne všestranný materiál pri zatepľovaní!

PIR dosky posunuli svet izolačných materiálov zas o kus ďalej. Tieto izolačné prvky sú ľahké, preto nezaťažujú konštrukciu budovy, majú vynikajúce termoizolačné vlastnosti, sú cenovo dostupné a moderné. V rámci jednej stavby ich možno použiť od strechy po pivnicu a potešia všetkých ekologicky zmýšľajúcich ľudí - sú totiž šetrné k životnému prostrediu.

Čo je izolačná PIR doska

PIR doska je termoizolačný materiál, vyrábaný z polyuretánovej tvrdenej peny s obojstranným polepom. Tieto dosky sa vyznačujú najvyšším možným tepelným odporom pri minimálnej hrúbke dosky spomedzi všetkých bežne používaných izolácií. PIR dosky charakterizuje zvýšená ohňovzdornosť, vynikajúce izolačné vlastnosti, minimálna nasiakavosť, jednoduchá inštalácia a odolnosť voči škodcom. Podľa miesta použitia ich môžeme deliť na stenové, fasádne a strešné. Taktiež materiály, ktoré sa používajú na polep PIR dosiek môžu byť rôzne - od vliesu, plechu po sklotextil či pohliníkovaný papier. Rôzne použitie materiálov má vplyv na kvalitu a aj cenu - na dosiahnutie najlepších izolačných vlastností vyberajte čo najkvalitnejšie PIR dosky.

Výhody PIR dosiek

Najväčšou prednosťou PIR dosiek sú ich vynikajúce izolačné vlastnosti pri minimálnej hrúbke dosky. Bežne sa hrúbka PIR dosiek pohybuje od 20-250mm, čo znižuje celkovú váhu konštrukcie pri zateplení a tým, že sú ľahké sa s nimi aj jednoducho narába pri montáži. Okrem skvelých termoizolačných vlastností majú PIR dosky až dvojnásobnú pevnosť v tlaku oproti bežným izolačným materiálom. PIR doska môže mať odolnosť voči tlaku až 15 ton/m2. PIR dosky majú aj ekologický rozmer. Sú bezpečné pre životné prostredie a ekologické aj pri výrobe a aj pri následnej likvidácii po ukončení životného cyklu. Sú vyrobené z izolačných materiálov, ktoré sú až z 80% recyklovateľné.

Všestranné použitie PIR dosiek

PIR dosky sa používajú aj na opláštenie budovy, ale aj na odizolovanie vnútorných priestorov. Stenové PIR dosky sa používajú pri vnútorných priečkach, fasádne na zateplenie budov a strešné môžeme namontovať aj na krov ale môžeme ich použiť aj pod krovom. Okrem toho sa dajú PIR dosky použiť aj na odizolovanie základovej dosky napríklad rodinného domu, pri drevostavbách či na izolovanie pivníc a podláh. Používajú sa v tzv sendvičových konštrukciách ako sendvičové panely.

Montáž PIR dosiek

Montáž PIR dosiek je veľmi jednoduchá - vďaka ich ľahkej váhe sa s nimi ľahko manipuluje a pokládka napreduje rýchlo. Jednotlivé postupy montáže PIR dosiek sa líšia podľa toho, či ich montujeme vnútri obytných priestorov, na fasádu, či zatepľujeme strechu. Taktiež ich môžeme použiť na odizolovanie vonkajšej terasy od zeme. Montáž PIR dosiek patrí k tzv. suchej výstavbe, kedy sa minimalizuje použitie mokrých procesov a celá montáž prebieha zasucha. Izolačné PIR dosky a PUR panely patria k termoizolačným materiálom budúcnosti. Vaša nehnuteľnosť bude poriadne zaizolovaná a energeticky efektívna.

Publikované: 17. 01. 2022

Kategória: Stavba a rekonštrukcia

Autor: Barbora Křivánek