Ako dochádza k vzniku vrások a ktoré partie patria k najohrozenejším?

Vrásky sú prirodzeným dôsledkom starnutia kože. Mnoho ľudí si myslí, že sa jedná o jav, ktorý nemôžu nijako ovplyvniť. Opak je ale pravdou. Prezradíme, ako si môžete od vrások pomôcť, a v akých partiách vznikajú najčastejšie.

Úbytok kolagénu

Za vrásky môžu dve zložky, ktoré sa v našej koži vyskytujú. Ide o elastín a kolagén. Práve týmto stavebným zložkám vďačíme za to, že sme v mladom veku bez vrások. Postupne sa ale, zhruba od dvadsiateho veku života, tieto látky prirodzene strácajú. Kolagén pritom klesá ročne o viac ako jedno percento. A to je samozrejme poznať - kožné tkanivá sú narušené, naša pleť prichádza o svoju skoršiu pružnosť a pevnosť. Dochádza k vzniku prvých vrások.

Je možné tomu zabrániť

Pravidelnou starostlivosťou je možné tento proces výrazne ovplyvniť. Pokiaľ totiž pleti dodáte dostatok kolagénu, k tvorbe vrások dochádzať nebude. Pleť sa bude obnovovať a bude pružná a pevná. Dostatok kolagénu je možné do tela dostať pomocou vhodných doplnkov stravy, pomôžu tiež kolagénové krémy určené na tvár. Proces starnutia pokožky tak bude taký rýchly, ako mu dovolíte. Vďaka vhodnej výžive obsahujúcej hydrolyzovaný kolagén je možné ovplyvniť mnohé. Dobrou voľbou môže byť aj Kolagendrink. Ak vás zaujíma, o čo ide, zistite všetko potrebné - prezradí vám to Kolagendrink recenzia. Jej autor má s Kolagendrink skúsenosti a farbisto popísal celý proces od nákupu až po efekt.

Problémové partie

Čo sa týka tváre, existuje niekoľko problémových partií, kde k vzniku vrások dochádza najčastejšie. Ide napríklad o mimické vrásky, ktoré sú spôsobené pohybmi našich mimických svalov. Kedykoľvek sa usmievame, kedykoľvek sa mračíme, stále tieto svaly napíname. V mladom veku sa koža vráti späť, v neskoršom už nie a začíname pozorovať prvé vrásky. Najčastejšie sa jedná o vrásky v oblasti očí, okolo ktorých sa objavujú vejárkovité vrásky. Časté sú aj vrásky v oblasti čela.

Vyživená pleť starne oveľa pomalšie

Je toho veľa, čo môžeme urobiť, aby k tvorbe vrások dochádzalo oveľa pomalšie. Základom je dodať telu dostatok kolagénu a tiež myslieť na pravidelnú hydratáciu. Pokiaľ ste v mladom veku, stačí túto starostlivosť vykonávať dvakrát týždenne, po tridsiatom roku veku už pravidelne. Vďaka správne zvolenej výžive a kozmetike si zaistíte, že bude vo vašej pleti dostatok kolagénu a elastínu.

Publikované: 14. 10. 2022

Kategória: Praktické tipy

Autor: Barbora Křivánek