10 tipov, ako z nového bývania urobiť domov

Keď sa presťahujete do nového bytu či domu, chvíľu trvá, kým sa v ňom cítite skutočne ako doma. Sťahovanie bytov býva pritom zvyčajne o niečo menej náročný proces, pretože v ňom pravdepodobne máme o niečo menej vecí než v dome. Sťahovanie domov či bytov sa môže diať v tom momente, keď sa rozhodnete ísť do väčšieho bývania, skončí vám nájom, prípadne sa sťahujete za prácou alebo z iných dôvodov. Sťahovanie Bratislava a v rámci hlavného mesta je pritom o niečo drahšie než v ktoromkoľvek inom meste. Avšak, ako zabezpečíte aby ste vaše nové bývanie mohli čím skôr nazvať skutočným domovom?

1. Fotografie

Fotografie v pekných rámikoch v dome či byte dokážu robiť skutočné zázraky. Vnesú vám do domova kus nostalgie a pekných spomienok. Možno máte pekné fotky s vašimi deťmi. Tie po čase odídu z domu, ale fotografie budú krásnou spomienkou na ich detstvo. Umiestnite ich do viacerých izieb, ideálne tak, aby ste mali v každej aspoň jednu z nich.

2. Niečo staré, niečo požičané...

Ostaňme pri tom starom. Nemáme však na mysli starú pokazenú vec. Ale skôr niečo, čo stále vyzerá dobre a bude vám to pripomínať aj váš predchádzajúci domov. Sťahovanie domov niekedy znamená, že síce sťahujete veci, ale nábytok použijete ten istý. V tom prípade je veľká pravdepodobnosť, že nový domov vám bude pripomínať váš pôvodný. Ak však meníte kompletný nábytok, dajte si záležať na tom, aby ste použili aspoň jednu malú pohovku, stoličku či stôl z vášho starého domova. Môže to byť aj koberec alebo niečo podobné. Kus vášho domova teda vytvorí správne podmienky na ten nový domov.

3. Použite vankúše

Dekoratívne prvky dokážu veľmi výrazne ovplyvniť to, či sa vo vašom bývaní cítite ako doma. Nezabudnite preto na vhodné doplnky. Skvelé sú koberce, pár dekorácií podľa štýlu vášho bývania a nezabudnite na pekné vankúše – napríklad na váš gauč.

4. Obrazy nikdy nie sú zlé

Ak ste fanúšikom umenia, určite už rozmýšľate nad tým, aké obrazy do vášho nového domova dáte. Ak nie, pouvažujte aspoň o jednom alebo o niekoľkých obrazoch. Vyberte si taký, ktorý sa hodí a páči sa vám. Práve ten prispeje k čaru vášho domova.

5. Nebojte sa farieb

Farby sú veľmi dôležitým psychologickým faktorom, aby ste sa v priestore cítili dobre. Pokojne si nechajte poradiť, ale určite sa farieb nebojte. Môžete ich použiť na steny, na dekorácie alebo aj na nábytok.

6. Rastliny pomáhajú tiež

Rastliny a kvety sú krásnym a veľmi príjemným spoločníkom, ktorý dodáva tú pravú atmosféru domova. Pokiaľ sa o rastlinky neradi staráte, je množstvo druhov, ktoré sú nenáročné, ale ktoré spravia presne tú službu, ktorú vo vašom domove potrebujete.

7. Čo takto domáce zviera?

Snáď každý, kto má domáce zviera vie, že by ho nevymenil za nič na svete. Domov sa pre niekoho rovná práve jeho domáci maznáčik. Na druhej strane, vlastniť psa, mačku, prípadne iné zviera je rozhodnutie na niekoľko rokov. Najskôr si ho dobre premyslite.

8. Zariaďte si ho podľa vášho vkusu

Aj keď nemáte práve najlepší talent na zariaďovanie interiéru a využite službu dizajnérov, určite dajte predovšetkým na váš vkus. To je veľmi dôležité.

9. Kúsok pre seba

Pri sťahovaní domov či pri sťahovaní bytov netreba zabúdať aj na to, že by v ňom mala byť aj časť, ktorá bude len tá vaša. Radi čítate? Vybavte sa pohodlným kreslom s dekou v blízkosti knižnice.

10. Hlavne buďte spolu

A nakoniec tá najdôležitejšia rada – domov znamená predovšetkým rodinná pohoda. Dajte si na nej záležať.

Publikované: 04. 03. 2020

Kategória: Praktické tipy

Autor: Barbora Křivánek