Ako si vybrať vhodnú vŕtačku?

Rozhodli ste sa kúpiť si novú vŕtačku a ostali ste prekvapený z toho, aká je ponuka vŕtačiek široká? Môžete si vybrať z rôznych modelov, funkcií a samozrejme aj cenových kategórií vŕtačiek. Poradíme vám, ako vybrať vŕtačku.

Vŕtačka podľa zdroja

V prvom rade sa pri výbere vŕtačky rozhodujte podľa zdroja. Na výber máte:

  • Akumulátorová vŕtačka – na vŕtanie do mäkších materiálov a občasné skrutkovanie. Zdrojom je tu nabíjací akumulátor. Pri vŕtaní vás teda neobmedzuje žiadny prívodný kábel.
  • Elektrická vŕtačka – napájaná cez kábel a vhodná tak aj na nepretržité použitie. Ideálna pre profesionálov. Môžete si tu vybrať viac výkonných typov, napríklad aj vŕtacie a búracie kladivá.

Na čo plánujete vŕtačku používať?

Ak chcete vŕtačku na bežné použitie v domácnosti, postačí vám akumulátorová vŕtačka. Ak chcete vŕtačku používať aj na brúsenie, miešanie, či iné stavebné práce, potrebujete výkonnejší model, ideálne elektrickú vŕtačku. Potrebujete vŕtačku pri demolačných prácach na stavbe? V tom prípade určite siahnite po búracích a vŕtacích kladivách.

Vŕtačka s príklepom vs. bez príklepu

Aj tu je rozdiel podstatný. Vŕtačka bez príklepu je určená na presné a detailné vŕtanie a používa sa napríklad v stolárskych dielňach. Takáto vŕtačka je ľahšia, lepšie padne do ruky a spravidla má nižší výkon. Vŕtačka s príklepom je určená na profesionálne vŕtanie do rôznych materiálov, dokonca aj do muriva. Existujú však aj modely vŕtačiek s príklepom, kde je možné funkciu príklepu vypnúť.

Krútiaci moment

Ďalší dôležitý parameter u vŕtačky. Aké sú možnosti?

- 5-20 Nm – na uťahovanie skrutiek v mäkkých materiáloch

- 20-50 Nm – na vŕtanie menších skrutiek

- od 50 Nm viac – na vŕtanie hlbších dier v tvrdých materiáloch.

Samozrejme, existujú aj rôzne ďalšie typy vŕtačiek, napríklad stolová vŕtačka na presné vŕtanie alebo diamantová vŕtačka s vysokým výkonom. Ak teda potrebujete výkonný špeciálny model, nechajte si poradiť u predajcu vŕtačiek. 

Publikované: 02. 11. 2023

Kategória: Praktické tipy

Autor: Eliška Hanzlová