Farby a ich význam v interiéri

Vhodnou farebnou kombináciou sa dá mnohé vylepšiť, no keď si farby takpovediac „nesadnú“, výsledok pôsobí ako skutočná katastrofa. Spoznajte silu a význam farieb a zariaďte si svoju domácnosť tak, aby korešpondovala s vašou osobnosťou!

Červená

Veľmi výrazná farba symbolizujúca oheň a vášeň. V interiéri s ňou však treba narábať veľmi citlivo, pretože priveľa červenej by mohlo pôsobiť rušivo. Červené kontrastné prvky sú vynikajúcou voľbou do kuchyne, jedálne, ale aj obývačky.

Žltá

Farba radosti a veselosti, ktorá je symbolom slnečného žiarenia. Preto niet divu, že práve žltá dokáže miestnosť opticky zväčšiť. Ak je práve tento moment vašim cieľom a potrebujete zútulniť malú a tmavú izbičku, nebojte sa použiť žlté tapety či náter na stenu.

Oranžová

Podobne ako žltá, aj oranžová vyjadruje radosť a šťastie. Hodí sa všade tam, kde sa pravidelne zhromažďuje väčší počet ľudí, pretože znižuje podráždenosť a podporuje interakciu. Našim tajným tipom sú oranžové závesy v obývacej izbe ladenej do šedej či smotanovej farby.

Zelená

Symbolizuje prírodu, život a sviežosť. Pozrite sa do prírody – zelenú uvidíte všade a vždy, pri spojení s akoukoľvek farbou, bude vyzerať úchvatne. Aj preto je zelená farba ideálna na zdobenie interiéru; či ju použijete na steny v spálni alebo ako kontrastnú farbu doplnkov (vázy, taniere a pod.).

Ružová

Túto farbu buď milujete, alebo nenávidíte. Ružová pôsobí jemne, mierumilovne, zároveň je však veľmi odvážna, žiarivá a šokujúca. Môže pôsobiť emotívne a stimulujúco. Využitie nachádza najmä v interiéroch zariadených v štýle francúzskeho vidieka či vintage.

Biela

Farba čistoty a absolútna jednotka v slovenských domácnostiach. Táto neutrálna farba sa hodí v podstate kamkoľvek, navyše sa výborne kombinuje s inými odtieňmi. Je to jasná voľba pre konzervatívcov, ktorí si nevedia predstaviť svoju domácnosť bez bielych záclon či stien.

Publikované: 30. 09. 2020

Kategória: Interiér

Autor: Barbora Křivánek