Ako správne vetrať a prečo potrebujeme rekuperáciu

0

Stále viac domácností používa rekuperačné jednotky. Dôvodov, prečo u ľudí získavajú na obľube, je hneď niekoľko. Vďaka rekuperácii nie je nutné myslieť na vetranie, pretože ho vykonáva pravidelne sama. Do interiéru privádza čerstvý a čistý vzduch po celý deň aj noc, nech už robíte čokoľvek, je vo vnútri príjemná atmosféra.

Vetranie v zime často zanedbávame

Už bolo povedané mnohé o tom, ako správne vetrať v zime. Preto by malo byť všeobecne známe, že nie je vhodné vetrať na ventilačku, ale dokorán otvoriť okná na dve minúty, potom rýchlo zavrieť. Tým dôjde k vyvetraniu vlhkosti, ktorá sa doma nahromadila pri varení, praní, sušení bielizne, sprchovaní, avšak neochladí sa nábytok alebo steny a nedôjde k ich oroseniu.

Ideálne je vetrať týmto spôsobom asi 4x za deň. Ráno po prebudení, 2x počas dňa a nakoniec večer pred spaním. Samozrejme by ste sa mali v zime vyhýbať zbytočnému šíreniu vlhkosti v dome či byte. Používajte pri varení pokrievky, odvetrávajte vlhkosť, nekúpte sa v horúcej vode, ktorá orosí celú kúpeľňu.

Užitočná rekuperácia bude skvele vetrať za vás

Rekuperácia do domu vám zaistí čerstvý vzduchu upravený na teplotu, ktorú si budete priať. Funguje tu rekuperácia tepla, a tak sa zredukuje potrebný vykurovací alebo chladiaci výkon potrebný na úpravu prívodného vzduchu.

Prevádzka je obzvlášť tichá, pomer medzi prúdením vzduchu a statickým tlakom je optimalizovaný, čo vedie k zníženiu hlučnosti. Rovnako je možné nastaviť výkon prúdenia vzduchu. Pokiaľ sa zmení vlhkosť v miestnosti, rýchlosť ventilátora sa automaticky zmení tak, aby bola kvalita vzduchu opäť upravená do požadovaných hodnôt.

Rekuperácia vie zbaviť vzduch u vás doma všetkých nečistôt. Či už ide o píly, prachové častice aj iné mikro nečistoty. Zmenu v lepší život pocítia nielen alergici. Vaša domácnosť sa zbaví nadmernej vlhkosti, takže sa nestretnete s plesňami, a to ani v kuchyni či kúpeľni.

Viac informácií nájdete na Eco3energy.sk.

Publikované: 02. 02. 2023

Kategória: Praktické tipy

Autor: Barbora Křivánek