Cena umelého trávnika – od čoho závisí?

Rovnako ako v prípade mnohých iných produktov, aj v prípade prémiových luxusných trávnikov sa cena odvíja od viacerých faktorov. Už na prvý pohľad je zrejmé, že nižšia cena umelého trávnika bude znamenať pravdepodobne aj jeho nižšiu kvalitu a tiež vzhľad tohto trávnika nebude taký prirodzený, ako keď sa rozhodnete do vášho umelého trávnika investovať o niečo viac. Vo väčšine prípadov platí, že čím viac sa rozhodnete do umelého trávnika investovať, tým lepšie bude vyzerať. Avšak, nie je to pravidlo a cena sa v konečnom dôsledku odvíja nielen od tohto faktora.

Prémiové koberce Holandského trávnika prichádzajú pravidelne v nových kolekciách, pri ktorých si výrobca dáva záležať na tom, aby pre zákazníka priniesli čo najviac benefitov a aby tiež vyhoveli jeho špecifickým potrebám. Je úplne prirodzené, že každý má rôzne kritériá, čo sa umelého koberca týka. Jedným z faktorov, ktoré teda v konečnom dôsledku ovplyvnia cenu, je konkrétna kolekcia a s ňou súvisiaci použitý typ vlákna, jeho hustota a výška vlasov či množstvo použitého materiálu. Nové kolekcie obsahujú mnohokrát nové technológie alebo tie najlepšie benefity, preto môžu byť aj o niečo drahšie. Príkladom môže byť kolekcia Holandských umelých kobercov roku 2020, ktorá obsahuje mnohé nové technológie, ktoré ešte k ostatným skvelým benefitom pribudli.

Druhým absolútne pochopiteľným kritériom, podľa ktorého sa odvíja cena umelého trávnika, je plocha, ktorú potrebujete položiť. Tu však hovoríme nie tak o cene konkrétneho umelého trávnika, než o konečnej cene pre vás. Aj v prípade, že potrebujete pokryť veľkú plochu, odporúčame vám dobre si rozmyslieť, čo od trávnika očakávate a ako by mal vyzerať. Nepísané pravidlo býva, že pri väčšej ploche sa vyberajú skôr trávniky strednej až nižšej triedy, prémiové a štandardné, kým pri menšej ploche sa využívajú luxusné trávniky. Avšak určite záleží aj na to, kde sa Holandský trávnik bude nachádzať. V konečnom dôsledku si treba hlavne uvedomiť, že takýto trávnik budete mať na vašom pozemku mnoho rokov.

Ako sme už spomínali, existuje veľa druhov umelých trávnikov s rôznymi nákladmi. Okrem nákladov na samotný prémiový trávnik však treba počítať aj s niektorými dodatočnými nákladmi, medzi ktoré patria:

  • Náklady na prípravu lôžka, materiál a práca;

  • Náklady na inštaláciu umelej trávy;

  • Náklady na údržbu umelej trávy.

V prípade samotných nákladov na inštaláciu umelej trávy bude treba počítať s tým, že ak je povrch príliš nepripravený a znečistený, prípadne bude treba vyrovnať lôžko a náklady budú o niečo vyššie. Pamätajte si, že vás investícia do toho najlacnejšieho druhu umelej trávy môže v konečnom dôsledku vyjsť o niečo vyššie, ako keď sa rozhodnete pre drahšiu alternatívu. Je veľmi pravdepodobné, že v tom prvom prípade ju bude treba vymeniť oveľa skôr ako v tom druhom. Taktiež môže byť aj jej údržba o niečo komplikovanejšia. Odporúčame skôr neobetovať kvalitu, aby ste ušetrili niekoľko Eur. Rozhodnite sa tak, aby cena korešpondovala tomu, čo potrebujete a túžite.

Publikované: 12. 02. 2021

Kategória: Záhrada

Autor: Barbora Křivánek