Stavba a rekonštrukcia

Nízkoenergetické domy sú štandard

Nízkoenergetické domy sú budovy, u ktorých sa veľmi dbá na tesnosť celej konštrukcie. Ako nízkoenergetickú budovu môžeme označiť tú, ktorá spotrebuje menej ako 50 kWh / m2 za rok. Každý dom tak v podstate môže byť označený za nízkoenergetickú budovu. Náklady na výstavbu nízkoenergetického domu sú dnes takmer porovnateľné s nákladmi na klasickú novostavbu. Nízkoenergetické domy ale vynikajú vyšším pohodlím a úsporou financií.

Základné princípy pre nízkoenergetické domy sú tieto:

  • optimalizácia hlavných vplyvov ako je veľkosť a tvar domu, výber umiestnenia a blízkosť žiadaných zdrojov energií
  • vedľajšie vplyvy, tým sa myslí spôsob vetrania, vykurovania, a ohrevu vody

Z toho je jasné, že investície do takéhoto domu je návratná. Ceny energií stúpajú a rovnako tak aj požiadavky na tepelné a technické normy. Dom postavený pred dvadsiatimi rokmi má veľkú časť výdavkov práve do vykurovania, čo u neho samozrejme neplatilo, keď bol práve postavený. To isté platí u dnešných novostavieb. Môžeme očakávať, že počas niekoľkých ďalších rokov ceny energií opäť porastú a náklady na vykúri domu vzrastú.

Je smutné, že v Česku tento trend zatiaľ nepropuknul v plnej miere. Na Západe je bežné, že aj štátne budovy sú stavané ako nízkoenergetické. Dúfajme teda, že aj u nás bude pribúdať nízkoenergetických stavieb.

Nízkoenergetické domy – výhody a nevýhody:

Výhody – jednoduchá obsluha vykurovanie, kratšie vykurovacia sezóna, úspora nákladov na vykurovanie, šetrnosť k životnému prostrediu, náklady sú porovnateľné s výstavbou klasické novostavby

Nevýhody – náročnosť výstavby